Лимета – лекар во домот

Ова цитрусно овошје со зелена кора и светлозелена пулпа, често се поистоветува со лимонот, затоа што имаат ист изглед и мирис. Но, лимета (зелен лимон) припаѓа на друг вид цитруси. Околу 100 гр лимета содржи 30 калории, 11 гр јаглени хидрати, 1,7 гр шеќери, 0,2 гр масти, 0,7 гр протеини и дури 29 мг витамин Ц. Ова овошје е најкисело и има силни антибактериски својства.

Лековитите својства на лиметата

Лиметата е  “супер лимон” кој го подобрува варењето, спречува запек и уринарни инфекции, ги ублажува респираторните тегоби и тегобите со гингивата и кожата, а корисен е при диети за слабеење. Се употребува во кулинарството и во козметиката.

Миризливите масла кои ги содржи плодот од ова овошје го подобруваат варењето на храната, а чаша со топла вода во која е растворен сокот од лимета помага при слабеење.

Етеричните масла од ова овошје го зголемуваат излачувањето на желудочните сокови, жолчката и киселините и ја стимулираат цревната перисталтика, па затоа се препорачува при опстипација (запек).

Овие масла се користат за подготовка на балзам и инхалатори, кои во краток рок го олеснуваат дишењето и ги олеснуваат респираторните тегоби предизвикани од респираторни инфекции.

 

Лимета е многу богат со калиум и е ефикасно средство за елиминирање на токсичните супстанции кои се насобираат во бубрезите и мочниот меур, со што го убрзува лекувањето на уринарните инфекции.

Богат е со витамин Ц и се употребува во случај на крварење од гингива  и осетлива гингива.

Сокот од лимета го ублажува осипот и чешањето на кожата предизвикани од инфекција, а козметичките препарати направени на база на ова овошје го враќаат сјајот на кожата.

Лимонската киселина од плодот на лимета е одлична за согорување на мастите, затоа се препорачува кај дијабетичарите, а напитоците со вкусот на ова цитрусно овошје проверено е дека го закрепнуваат организмот.

Екстратот од есенцијалните масла е составен дел од многу парфеми, производи за чистење на кожата, сапуни и дезодоранси, а со тоа многу се користат и во ароматерапиите.

Предлог рецепт со лимета

Потребнo

  • 2 лимети
  • 2 лимони
  • 2 портокали
  • 4 киви и
  • 2 лажици мед.

Овошјата се лупат и се блендираат. Овој напиток најдобро е да се конзумира наутро бидејќи дава сила за целиот ден и претставува права витаминска бомба.

-авторски текст, не смее да се користи за комерцијални цели и/или реемитување-

Др. Кристина И. Стојаноска Алоска е родена во Охрид, 1984 година. Средно образование завршува во родниот крај, во гимназијата „Св. Климент Охридски“, природно- математичка насока, во 2003година. Дипломира на Стоматолошкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, во 2008 година. Со работна лиценца за доктор по стоматологија се стекнува по положување на државниот испит во 2009 година. Во соработка со ОО Црвен крст - Охрид издава две брошури поврзани со оралното здравје. По повод Неделата на забоздравствена заштита, во 2014 ја издава Брошурата „ГРИЖА ЗА ЗАБИТЕ“ наменета за најмладите во која се опишани правилата за здрави заби што треба секое дете да ги знае. Следната, 2015 година, за истата цел ја издава брошурата „НАСМЕВКА БЕЗ КАРИЕС“, на малку повисоко ниво, наменета за сите родители и деца, во која се опишани сите нешта поврзани со кариесот и тоа како да се спречи. Во 2017 година издавачката куќа ЕДУКА МАК ја издава нејзината книга со 10 раскази на тема орално здравје, напишани како поезија во проза, со наслов „НАСМЕВКА ЗА ПЕТКА“. Работна пракса како доктор на стоматологија извршува во Стоматолошката ординација "ЕТАДЕНТ" во Охрид, чиј сопственик е од 2019 година. Доктори.мк е портал кој на популацијата и овозможува да согледа многу проблематики од областа на здравството и да научи многу совети и факти за животот , исхраната и здравјето. Мапата претставува одличен и најбрз начин преку кој може да се лоцира доктор или некоја медицинска установа. Особена чест и огромно задоволство ми претставува што сум дел од тимот на Доктори.мк и искрено се надевам дека преку моите статии читателите на Доктори.мк ќе научат многу проблеми од областа на стоматологијата. Доктори.мк според мене е par excellence портал од областа на здравството во Македонија. Големо БРАВО за основачите!!!